Társkeresőkben előforduló kifejezések, amelyekhez nem vagyunk hozzászokva
Írta: Michelle, Dátum: 2021-02-28 12:22:26, Rovat: Sugar kapcsolat Címkék: aszexuális, BDSM, biszexuális, cisz, demiszexuális, hetero, kink, leszbikus, LMBTQ, meleg, pan, poliamoria, queer, szexuális orientáció, szvinger, transz, vanília
Ebben a posztban néhány olyan fogalmat járunk körbe, amelyet sokan még nem ismernek, de társkeresőként találkozhatnak velük, nem utolsósorban arra is lehetőség nyílik így, hogy használatukkal talán a saját jellemzésünket is árnyaltabbá tegyük.
Az utóbbi időben sok szó esik az LMBTQ (leszbikus-meleg-biszexuális-transzszexuális-queer) betűszóval felírható jelenségről, vagyis arról, hogy rengeteg ember nem egyszerűen heteroszexuálisként határozza meg magát. Mindenki ismeri a meleg/leszbikus illetve a biszexuális fogalmát, ezeket még tudjuk hová tenni, de az már nem ilyen egyértelmű, hogy más kifejezésekkel is tisztában vagyunk-e, illetve problémás, hogy vannak, akik ezeket a fogalmakat egyszerűen elutasítják, mert szerintük nem fontosak.
Nem csak szexuális irányultságban vannak különbségek (tehát nem csak az számít, hogy férfiakhoz, nőkhöz, mindkét nemhez vonzódik-e valaki), hanem, hogy mennyire erős benne a szexuális késztetés, illetve egyszerre hány emberhez képes vonzódni akár érzelmileg is, és ezt hogyan éli meg. Valamint arról is nyilatkozhatunk ilyen betűszavakkal, kifejezésekkel, hogy mi izgat bennünket különösebben társkereséskor, és milyen jellegű kalandokra vagy komolyabb kapcsolatokra vagyunk nyitottak.
Cisznemű: olyan ember, aki azonosul saját, születéskori nemével. Ez nem azt jelenti, hogy hetero, mert attól még meleg vagy biszexuális, egyszerűen annyi, hogy férfinak vagy nőnek érzi magát.
Transznemű: a cisznemű ellentéte. Olyasvalaki, aki valamilyen szempontból nem azonosul születési nemével, vagy nem a férfi-nő kettősség mentén határozza meg önmagát. Ebből nem derül ki, hogy az illető milyen szexuális irányultságú, illetve az sem derül ki, hogy az adott ember tervez-e nemátalakító műtétet, vagy már át is esett rajta. (Sokan keverik a transzvesztitával, de az nem szexuális irányultság, hanem öltözködési kérdés: a magukat ide sorolók általában ciszneműek, csak az ellenkező nem öltözködési stílusát követik alkalmilag. A cross-dressing is ciszneműekre jellemző, de ők életvitelszerűen hordják az ellenkező nemre jellemző ruhadarabokat, miközben nem próbálnak más neműnek tűnni.)
Queer: nem heteroszexuális és nem cisznemű, szó szerint: furcsa. Vagyis olyasvalaki, aki a fősodortól, nemi sztereotípiáktól eltérően érez, gondolkodik.
Pánszexuális: olyan ember, aki bármilyen nemi identitású illetve szexuális irányultságú emberhez vonzódhat, azaz a társadalmi és a biológiai nemre is "vak". Hangsúlyozni szokták, hogy nem azonos a biszexualitással, mert annak képviselői csak a jól körülhatáróan női illetve férfi identitással rendelkező emberekhez vonzódnak, mondjuk egy transzneművel már problémájuk lehetne. (Persze amíg nem találkozunk konkrétan ilyen emberrel, addig elég nehéz eldönteni, hogy mit éreznénk iránta.)
Heteroflexibilis: olyan ember, aki túlnyomó részt heterónak gondolja magát, de alkalmilag a saját neméhez is vonzódik illetve ki is próbálja a szexet azonos neművel. A skála másik oldalán a homoflexibilis áll, aki elsősorban homoszexuális, de olykor heteró kapcsolódásra is vágyik.
Aszexuális: az utóbbi időben több cikk is született a mainstream médiában, amely az aszexualitás témáját járja körül. Az ilyen emberek nem éreznek nemi késztetést, vagy csak nagyon ritkán és nagyon kis mértékben. Ennek ellenére párkapcsolatra ők is vágyhatnak. Például egy Sugar Daddy/Mommy is lehet aszexuális és vágyhat plátói, de romantikus elemeket is tartalmazó kapcsolódásra.
Szürke-aszexuális vagy szürkeszexuális (Gray-asexual): az aszexuálitás és a szexualitás közötti szürke zónába tartozó ember, aki olykor érezhet nemi vágyat, illetve aki sokszor saját maga sem biztos abban, hogy amit érez, az nemi vágy. Ugyancsak valószínű, hogy egy Sugar kapcsolatban a plátói verziót választaná.
Demiszexuális: az az alapjában aszexuálishoz közelítő személy, aki csak erős érzelmi kapcsolat hatására él át nemi vonzalmat.
Sapioszexuális: olyan ember, akit a partner intellektusa szexuálisan izgat elsősorban (a sapio előtag a bölcsre utal), vagyis jobban fogja érdekelni, hogy kinek mi van a fejében, mint az, hogy mennyire jól néz ki vagy hol helyezkedik el a társadalmi ranglétrán.
Interszexuális: ez nem irányultság, hanem puszta biológia, olyan emberek tartoznak ide, akik mindkét nem nemi jellegeit magukban vagy magukon viselik. Legtöbbjüknél születéskor az orvosok döntik el, melyik nemhez tartozzanak, és ez persze rengeteg problémához vezethet később, ha az illető nem olyan neműnek érzi magát, mint amilyen testet kapott.
Vanília szex: mindaz, ami nem BDSM - vagyis ami a legtöbb ember számára a szexualitást jelenti.
BDSM: kötözés-fegyelmezés, dominancia-alávetettség és szadizmus-mazochizmus
Kink: BDSM, szerepjáték, fetisizmus, voyeurizmus, csoportos szex
Nézzük, milyen fogalmakkal találkozhatunk még annak kapcsán, hogy valaki akár több partnerrel is kíván-e kapcsolódni, vagyis poligám beállítottságú:
Szvinger: az. ún, etikus nem-monogám irányultság egyik gyakori fajtája. A szvinger életmódot élő ember (vagyis inkább pár vagy többes kapcsolat tagja) szabadon kapcsolódik a fő kapcsolatán kívül másokkal flört/szexuális aktus erejéig is. Akár egymás szeme láttára, akár csoportos szex keretein belül.
Poliamor: az ún. etikus nem-monogám felfogás másik fajtája, de a szvingerrel ellentétben inkább lelki beállítottság. Olyan ember, aki többek iránt is képes szerelmet érezni, illetve elfogadja, hogy a partnereinek is legyen több, érzelmileg jelentős kapcsolódása. Egy poliamor lehet aszexuális vagy demiszexuális, míg a szvingerről ez elég nehezen lenne elképzelhető. Persze vannak, akik egyszerre mindkét csoportba beletartoznak.