Van elköteleződés szerelem nélkül? És fordítva?
Írta: Michelle, Dátum: 2020-09-06 18:05:32, Rovat: Sugar kapcsolat Címkék: egység, elköteleződés, flexibilitás, szerelem, transzparencia
Elkötelezheted-e magad valaki mellett szerelem nélkül? Vagy lehetsz-e szerelmes anélkül, hogy elköteleződnél? Mindkettő lehetséges, de mivel jár egyik és másik a Sugar kapcsolatban?
Létezik elköteleződés szerelem nélkül? A válasz egyszerű: persze, hogy létezik. Sőt, az emberiség nagy részére ez jellemző. Sokan nem azért köteleződnek el egy férfi/nő mellett, mert szerelmesek, hanem mert a családjuk így kívánja, vagy éppen az érdekeik ezt diktálják. Csak a nyugati társadalom köti össze a szerelmet és az elköteleződést, és annak is csak egy része gyakorolja ezt a valóságban: az elmélet az, hogy szerelemből kötünk házasságot, a gyakorlat meg az, hogy rengetegszer nem a nagy érzelmek, hanem egészen más szempontok vezérelnek.
De hogy jön ez a Sugar kapcsolatok világához? Egyszerűen: a Sugar szövetség is elköteleződés. Nem alkalmi kalandok sorozata, ahogy sokan értelmezik, hanem rövidebb-hosszabb távú megegyezés eredménye. Akkor lesz működőképes, ha mindkét fél azt kapja, amire vágyik. Nyilván nem vágynak örök hűségre, mindent elsöprő szerelemre, családalapításra, mert ez a fajta kapcsolat nem erről szól. Ha mégis ezek egyikére vagy mindegyikére vágynak, akkor semmi értelme Sugar partnert keresniük hozzá.
És mi van a szerelemmel, amely nem jár együtt elköteleződéssel? Ilyen is létezik? És ha létezik, vajon a Sugar kapcsolat része lehet? Létezni persze létezik, noha sokan tagadják ezt a lehetőséget, mivel elköteleződésen több mindent is lehet érteni. Ha azt értjük alatta, hogy kvázi a házassággal vagy élettársi kapcsolattal egyenértékű valami, akkor szűkebb körre alkalmazható. De ahogy a Sugar világ szabályai is mutatják, az elköteleződéshez nem kell sem együttélés, sem kizárólagosság, sem az, hogy az ember kvázi bonthatatlan egységet alkosson a másikkal. Nem kell létrejönnie annak a bűvös "MI"-nek, amely gyakorlatilag megszűntetni az egyén döntési szabadságát (mint ahogy ez sok klasszikus párkapcsolatban történik.)
Szerethetünk vagy kedvelhetünk valakit és együtt lehetünk vele úgy is, hogy nem olvadunk össze. Lehetünk akár szerelmesek is, mégsem muszáj minden egyes lépésünket összehangolni a másik emberrel. Persze a nagy döntéseket illik megbeszélni, és amíg tényleg fontos a számunkra a másik, addig meg is szoktuk ezt tenni - abban a pillanatban, hogy nagy horderejű ügyekben döntünk a partner megkérdezése nélkül, már beismertük, hogy nem elég fontos a számunkra. Az, hogy ki mit nevez nagy horderejű döntésnek, személyről személyre változik, de például egy mindkettőnk életére befolyással bíró költözés vagy gyerekvállalás nem olyasmi, amiről ne kellene beszélnünk.
Mégis előfordul, hogy sokan csak utólag közölnek ilyesmit a partnerükkel, mert félnek a reakciójától, illetve tudják, hogy tiltakozni fog és ők már úgyis döntöttek, csak az utolsó pillanatig halasztgatják, hogy erről a másikat is értesítsék. Ők ennek ellenére érezhetik úgy, hogy szeretik a másikat, de azért annyira mégsem, hogy minden egyéb céljukat alárendeljék ennek a kapcsolatnak. Ilyenkor szokás az elköteleződés csekély mértékéről beszélni (természetesen elítélőleg)... Nyilván egyikünk sem szeretne azzal szembesülni, hogy a partnere, akivel elképzelése szerint közös világot alkotott, önhatalmúlag megváltoztatta a játékszabályokat. De ha ezen az oldalon nem is szeretünk lenni, adott esetben mi is hozunk olyan döntéseket, amelyeket nem beszéltünk meg az érdekelttel.
A Sugar kapcsolatban eleve kódolt a bizonytalanság, hiszen senki sem "örökre" tervez, így talán kevésbé megdöbbentő, ha az egyik fél a kapcsolattal nem összeegyeztethető döntést hoz. De attól még nem esik jól, főleg, ha semmiféle előjele nem volt annak, hogy változás várható. Minél régebbi a kapcsolat, annál inkább kialakul bennünk az elvárás, hogy a másik vonjon be bennünket a döntéseibe, kérje ki a véleményünket... Azt persze nem várhatjuk el, hogy a Sugar kapcsolatot minden más elé helyezze. Vagy, ha így teszünk, szinte biztos, hogy nagy csalódás fog érni bennünket.
Ugyanakkor a Sugar előnye, hogy rugalmasabb, ezért az sem feltétlen okoz törést, ha bizonyos döntésekből kimaradunk: ettől a barátságot még továbbra is fenntarthatjuk. Mivel nem alapkövetelmény a teljes transzparencia, a sértettségünk is kisebb lesz, ha váratlan fordulatot vesz a kapcsolatunk.